Som Umelec

Fotky od umelcov

 

« Späť

UMENIE MILOVAŤ - Umenie spravovať

UMENIE MILOVAŤ - Umenie spravovať

Veronika pochádza z obce Strečno, ktorá je známa hlavne svojim hradom. Študovala elektronický obchod na univerzite v Žiline a pôsobí ako dobrovoľník v rámci ZKSM. Medzi jej záľuby patrí spev - je členkou dvoch mládežníckych zborov, hudba a zo všetkých krás, ktoré príroda ponúka, má najradšej more a jeho prostredie. Napísala blog o tom, čo pre ňu znamená umenie milovať - je ním spravovanie vecí.

Pojem „umenie“ mi k mojej osobnosti nikdy veľmi nesedel. Prvé, čo sa mi vybaví pri tomto slovíčku sú činnosti ako maľovanie, sochárstvo či vytváranie niečoho, čo ľudia obvykle obdivujú. Navyše, som ten typ človeka, ktorý uvažuje konkrétne, priamo, pragmaticky, nie abstraktne. Slovné spojenie „umenie milovať“ preto vo mne vzbudzovalo skôr množstvo otáznikov ako by mi malo priniesť inšpiráciu. No potom som sa na to pozrela trošku inak. Často počujeme od ľudí vety typu „dokončiť to bolo riadne umenie“ a vtedy som si uvedomila, že moja definícia umenia je veľmi obmedzená.

Zamerala som sa teda na umenie spravovať – čokoľvek. Baví ma prinášať poriadok do vecí, nech ide o akúkoľvek oblasť. Možno som ovplyvnená aj tým, že som študovala manažment, ktorý je v podstate tiež spravovaním, no som veľmi spokojná, keď môžem usporiadavať veci tak, aby mali systém :). Najviac sa to prejavuje v mojej obľúbenej činnosti – spravovať papiere – áno, čítate správne, teší ma, keď môžem zobrať hŕbu papierov a spravovať ich – teda ukladať, podpisovať, pečiatkovať, posielať poštu – čokoľvek, na čo si viete spomenúť, keď sa povie „papierovačky“. A ako to súvisí s láskou? Alebo umením milovať? Hoci pre mňa je to radosť, pre väčšinu ľudí, ktorých poznám, tzv. papierovanie znamená chaos, stres a hlava v smútku. Preto, keď dokážem ponúknuť takúto službu niekomu – odbremení ho to – a tak máme obaja radosť.

Ďalšou kapitolou umenia spravovať je moja práca dobrovoľníka – mám na starosti niekoľko ľudí, ktorí zas vedú svoje kolektívy mladých. Mojou úlohou je pomáhať im, áno, predovšetkým s papiermi a administratívou, ktoré takmer nikto nemá rád. S tým súvisí aj komunikácia a spolupráca s rôznymi ľuďmi – čo je tiež niekedy umenie :). Súčasťou spravovania je však aj starostlivosť – či už o to, aby boli všetky doklady tam, kde by mali byť alebo starostlivosť o ľudí – aby vedeli, čo a ako majú robiť byť im pomocou do takej miery, ako sa len dá.

Ako som spomínala na začiatku, nikdy som sa nepovažovala za umelca či kreatívneho človeka. Zaujal ma však postoj jedného prednášajúceho na tému kreativita, keď sa nás opýtal, kto z nás sa cíti byť kreatívny – ruku vtedy zdvihlo len pár ľudí, aj to takí, ktorí sa venujú umeniu – tancu, maľovaniu, hudbe. No následne dodal zaujímavú myšlienku: Boh je kreatívny, je umelcom – ak nás stvoril na svoj obraz, nie sme umelcami všetci? Sme. Každý originálne, každý spôsobom jemu vlastným :).

Autorka blogu:  Veronika Brezániová

 

 

Videá od umelcov

Vstúp do jedinečnosti, ktorú v sebe nesieš a prejav lásku spôsobom, akým to vieš iba ty.

podeľ sa s ostatnými o svoju umeleckú tvorbu vo vzťahoch s priateľmi, v rodine, spoločenstve, práci, či s inými ľuďmi v tvojom okolí. zanechaj svoj umelecký podpis lásky a šír ho ďalej, aby pohol srdciami ďalších ľudí.

Tu môžeš pridať svoje svedectvo vo forme fotky, videa, či blogu.
Ďakujeme.

#UMENIEMILOVAT

Prosba o modlitbu
Prosím, vyplňte túto položku