Som Umelec

Fotky od umelcov

 

« Späť

UMENIE MILOVAŤ - Umenie slúžiť

UMENIE MILOVAŤ - Umenie slúžiť

Anežka pochádza zo Spišskej Teplice, malej a milej obce neďaleko Popradu. Momentálne študuje v Nitre, no srdcom je stále tatranka, ktorá miluje prírodu, hory a lesy. Umenie ju obklopuje už od mala a v súčasnosti tvorí časť jej štúdia. Stále poznáva a odhaľuje, čo znamená dávať do umenia srdce a do srdca umenie milovať :-).

Už odmalička som bola vedená k umeniu, tvoreniu a maľovaniu. Prináša mi radosť tvoriť niečo nové, realizovať sa a ukazovať v tvorbe seba samú. No zistila som, že ešte väčšiu radosť mi robí tvoriť pre niekoho iného. Nikdy nie som viac kreatívna a plná nápadov ako vtedy, keď vytváram niečo pre druhého človeka, ktorého chcem prekvapiť alebo potešiť. Napĺňa ma, keď je moje umenie hnané láskou, a keď táto láska slúži druhému.

Veľmi ma oslovila veta, že láska je vo svojej podstate estetická. Myslím, že je to veľká pravda a práve skrze lásku sa naše srdce, ale aj okolie môže stávať estetickejším a krajším. Láska zušľachťuje. Tak, ako keď zavesíme obraz na prázdnu stenu a tá stena zrazu dostáva iný význam, inú hodnotu, tak má láska schopnosť meniť nielen naše vnútro, ale aj atmosféru okolo nás. Umenie milovať pre mňa znamená práve toto. Slúžiť láskou a prinášať tým zmenu do môjho srdca aj do môjho okolia. Zažať svetlo tam, kde sa možno zdá byť úplná tma.

Raz som počula výrok, že opakom lásky nie je nenávisť, ale sebaláska. Znamená to, že skutočná láska je nasmerovaná von, smerom ku druhým. A práve preto nie je vždy ľahká. Tak ako umelecké dielo vyžaduje sebazaprenie, čas, veľa korektúr, "potu a sĺz", o to viac to vyžaduje umenie milovať. Pretože akokoľvek sa o láske dobre píše a rozpráva, láska v praxi je náročná. V situáciách, kedy musíme preskočiť vlastnú pýchu, vlastný egoizmus, kedy je potrebne odsúdiť hriech a milovať hriešnika. Kedy nám padne zaťažko vyjsť zo seba a poslúžiť človeku, ktorý si to v našich očiach nezaslúži. Keď treba slúžiť nezištne, bez ocenenia či pochvaly.

Začať maľovať nový obraz v takýchto situáciách si často vyžaduje odvahu. No stojí to za to, pretože láska rozpaľuje ďalšiu lásku. Je jednoducho nákazlivá. Keď sa občas ocitnem v nejakej galérii a pozerám si výstavu, hneď mám chuť postaviť sa za stojan a tiež niečo tvoriť, maľovať. Tak, ako umenie dokáže inšpirovať, tak inšpiruje aj láska. Je aktívna, prebúdza záujem a rodí život.

Každý z nás tvorí a miluje iným spôsobom. Naše obdarovania sú jedinečné a je to tak správne. Služba druhým pre mňa znamená použiť to, čo mám, v situáciách, v ktorých sa nachádzam. Vychádzať k druhým spôsobom, ktorý mi je prirodzený a vlastný a tým rozvíjať svoje okolie. Takto môžem svojou troškou dopomôcť k vytváraniu jednoty v rôznorodosti.

Ako píše sv. Pavol, láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí, nevypína sa, nie je nehanebná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nemyslí na zlé, neteší sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy (1 Kor. 13, 4-6)  A presne tu by to malo spieť - maľovať svojim životom obraz lásky s týmito atribútmi, Aby sme mohli v daných situáciách vymeniť slovo 'láska' za naše meno bez zmeny významu. :) 

Autor blogu: Anežka Mešárová

 

Videá od umelcov

Vstúp do jedinečnosti, ktorú v sebe nesieš a prejav lásku spôsobom, akým to vieš iba ty.

podeľ sa s ostatnými o svoju umeleckú tvorbu vo vzťahoch s priateľmi, v rodine, spoločenstve, práci, či s inými ľuďmi v tvojom okolí. zanechaj svoj umelecký podpis lásky a šír ho ďalej, aby pohol srdciami ďalších ľudí.

Tu môžeš pridať svoje svedectvo vo forme fotky, videa, či blogu.
Ďakujeme.

#UMENIEMILOVAT

Prosba o modlitbu
Prosím, vyplňte túto položku