Som Umelec

Fotky od umelcov

 

« Späť

UMENIE MILOVAŤ – umenie vytvárania bezpečného miesta

UMENIE MILOVAŤ – umenie vytvárania bezpečného miesta

Janka pochádza z Novej Dubnice. Pracuje ako účtovníčka a vo svojom voľnom čase sa pastierskym srdcom venuje vyučovaniu, duchovnému poradenstvu a formácii mladších členov v spoločenstve Eliáš. Je vždy pozitívne naladená, je rada sama sebou, a to na nej majú ľudia veľmi radi. :) Prečítajte si blog o jej jedinečnom umení v láske - umení vytvárania bezpečného miesta.

Pravdupovediac, nikdy som sa nepovažovala za umelca. Spev sotva priemerný, tanec žiadny :), kreslenie na úrovni vymaľovánok... pokusy o hru na gitare či basgitare sa tiež akosi zasekli na tom, že môj talent mal svoje limity a vôľa nebola dostatočne silná ich posúvať tvrdou drinou.

Myšlienka o umení milovať ma celkom nadchla. Áno – to je ono! Konečne oblasť, v ktorej môžem dať vyniknúť svojej tvorivosti, kreativite a popustiť uzdu fantázii. Výsledkom nebude nová pieseň, obraz alebo dokonalý hudobný prednes. Ovocím môjho umenia môže byť človek a jeho srdce. Smiem do jeho života vstúpiť s láskou a priniesť niečo nové. Akokoľvek gýčovo to znie, láska naozaj mení ľuďom svet!

Mám veľmi živú spomienku na priateľa, ktorému som pravidelne nosievala a ponúkala jeho obľúbené cukríky. Vždy to okomentoval: "Vidíš, láska je nekonečne kreatívna!" Fakt to môže byť také jednoduché?

Za najväčšiu kreativitu lásky považujem jej schopnosť hľadať dobro, radosť a potešenie toho druhého. Baví ma neúnavne posúvať hranice toho, čo sme už spolu s niekým prežili. Rada odpovedám na nové tipy a náznaky čítané pomedzi riadky mojich vzťahov, reagujem na nové okolnosti, prispôsobujem sa aktuálnym potrebám a možnostiam toho druhého. Myslím, že môj základný postoj je hľadať vzťah, budovať ho a nevzdávať to, ak to už nejde tak ľahko a automaticky, ako kedysi.

Na vzťahoch a láske mám rada, že nie sú nudné. Ak človek do nich vstupuje úprimne a s odhodlaním, stereotyp nehrozí. Láska je pre mňa snaha objavovať, čo druhému prináša radosť, čo ho uisťuje o mojej blízkosti, o mojom záujme, ochote pomôcť či prakticky poslúžiť. Veľmi často láska potrebuje, aby sme prešli dve míle, hoci nás požiadali iba o jednu. A niekedy je iniciatíva a ochota robiť prvý krok potrebná aj dlhší čas.

U každého je to iné. Jedného poteším smskou s veršom z Biblie, iného otázkou v čete, aký má deň, ďalší u mňa hľadá dobrú radu a vypočutie a niekto zas príde na trojhodinový rozhovor o čomkoľvek. S inými chodím na pizzu, s ďalšími na výlet alebo prechádzku. Chcem, aby moja láska bola ochotná robiť s tebou to, čo máš rád!

Učím moju lásku počúvať (lebo akosi prirodzene niekedy radšej rozprávam). Bez počúvania to veľmi nejde. Bez neho iba hádam, čo ostatní prežívajú, domnievam sa a domýšľam si. Vtedy je ťažšie priniesť do vzťahu to, čo je skutočne potrebné. Ľudia často komunikujú svoje skutočné potreby inak, než slovami. Načúvať srdcom preto vnímam ako veľmi dôležité umenie lásky. Potrebujeme tak trochu čítať medzi riadkami, aby sme prenikli naozaj do hĺbky.

Hej, aj to je jeden z atribútov môjho umenia – nekĺzať po povrchu. Chcem milovať srdce človeka, nie nejaké zdanie, ktoré okolo seba vytvára. Mám naozaj rada, ak niekto pri mne pocíti príležitosť byť sám sebou a neskrývať sa. To je veľká výsada! A zároveň je to tak trochu nevyhnutnosť. Každý z nás potrebuje byť milovaný a v hĺbke srdce, napriek maskám a fasádam, ktoré si niekedy nasadíme. Chceme, aby nás niekto naozaj poznal, aby bolo milované naše skutočné ja. A požehnaním je človek, ktorý sa nevzdá a neúnavne hľadá to, čo je pod povrchom.

Nedávno mi v modlitbe povedali obraz, že som ako potápač, ktorý sa potápa do hlbín, aby odtiaľ vytiahol perlu, očistil ju od nánosov blata a špiny a vyniesol ju na svetlo. Alebo že moje srdce je ako obrovský palác, do ktorého sa zmestí mnoho ľudí, pre ktorých je miestom prijatia a dobra. Dokonca je miestom, kam sa Ježiš prichádza s nimi stretávať. Áno, po tom naozaj túžim – vidieť v iných aj to, čo oni sami ešte nevidia a priviesť to z hĺbky napovrch. Je skvelé, ak milujete tak, aby vynikla krása ukrytá v srdciach ľudí okolo vás.

Ak by som mala svoje umenie lásky vystihnúť krátkym spojením slov, vybrala by som si, že ide o umenie vytvárania bezpečného miesta. Chcem milovať tak, aby ľudia pri mne necítili neistotu a nemali strach, ako sa zachovám nabudúce. Túžim rásť v umení zjavovať im, že v Božej blízkosti hľadám milosť vidieť ich Jeho očami lásky a zo všetkého najviac chcem, aby zo stretnutia so mnou odchádzali s istotou, že je tu Niekto, koho láska ich miluje oveľa dokonalejšie ako tá moja. Prajem si, aby za každých okolností videli, že na nich hľadím s láskou.

Keď zápasím vo vzťahoch, keď prichádzajú nedorozumenia alebo zranenia, naučila som sa prinášať pravdu k Otcovi. Viem, že všetky konflikty, zvady a nedorozumenia sú nástrojmi, ktorými nás nepriateľ chce okradnúť o blízkosť a lásku. Preto prinášam svoje pocity oddelenia, sklamania a bolesti k Bohu a prosím, aby mi ich vzal spred očí a naučil ma vidieť aj v tých ľuďoch, s ktorými to nie je ľahké, poklady, ktoré v nich vidí On. Viem, že ma Duch často vedie modliť sa za nich bez ohľadu na vlastnú bolesť a sklamanie. Ak presvedčím svoje srdce, že je dobré milovať napriek odmietnutiu alebo neporozumeniu, o lásku v mojom srdci sa bude starať On sám – zdroj všetkej lásky, ktorá existuje.

Nebola by som umelcom, keby ma On nemiloval prvý... keby som nebola ukrytá v jeho srdci na mieste, odkiaľ ma nik a nič nemôže vytrhnúť. Každý deň si uvedomujem, akou kreatívnou láskou ma miluje Boh – vie, čo milujem! A vie, kedy viem, že ma miluje!

Autor blogu: Janka Guričanová

 

 

 

Videá od umelcov

Vstúp do jedinečnosti, ktorú v sebe nesieš a prejav lásku spôsobom, akým to vieš iba ty.

podeľ sa s ostatnými o svoju umeleckú tvorbu vo vzťahoch s priateľmi, v rodine, spoločenstve, práci, či s inými ľuďmi v tvojom okolí. zanechaj svoj umelecký podpis lásky a šír ho ďalej, aby pohol srdciami ďalších ľudí.

Tu môžeš pridať svoje svedectvo vo forme fotky, videa, či blogu.
Ďakujeme.

#UMENIEMILOVAT

Prosba o modlitbu
Prosím, vyplňte túto položku