Som Umelec

Fotky od umelcov

 

« Späť

UMELCI V PRÁCI S MLÁDEŽOU - Umenie dávať - Eva Švorcová (Elorien)

UMELCI V PRÁCI S MLÁDEŽOU - Umenie dávať - Eva Švorcová (Elorien)

„Umenie je utvárané z ľudských rúk, ľudského srdca a ducha,“ sú slová jedného českého spisovateľa. V umení vyjadrujeme seba, svoje vnútro, svoju autenticitu. Vrámci projektu Umenie milovať vám chceme predstaviť ľudí, ktorí vo svojej práci s mládežou sú umelcami v láske a prinášajú hodnoty, ktoré nesú vo svojich srdciach. Dnes vám predstavujeme Elorien - Evu Švorcovú ako umelca v dávaní. Jej život a umelecká tvorba prináša obrovské povzbudenie.

 

 

Evka pochádza z Ružomberka. Vyštudovala biochémiu a mikrobiológiu v Bratislave a teraz pracuje v Združení kresťanských spoločenstiev mládeže ako koordinátorka pre strednú a západnú časť Slovenska. Jej jedinečnými vlastnosťami sú dobré srdce, obetavosť a šikovnosť. To však zďaleka nie je všetko. To je teda len úvod jej životného príbehu umelca v láske.

Elorien je pomerne nezvyčajné meno, ktoré Evka dostala počas letného tábora na Katarínke.  Odvtedy si toto meno prisvojila a ľudia ju takto dodnes oslovujú bežne. Mladí ľudia sa na Katarínke formou letných táborov snažia zachrániť kláštor pred ďalším pustnutím a rúcaním. Pod názvom Katarínka si môžeme predstaviť ruiny starobylého Kostola a Kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej, ktoré sa nachádzajú na západnom Slovensku. Táto životná skúsenosť Elorien poznačila tak hlboko, že sa tam rozhodla pracovať ako dobrovoľník. Tento čas, ktorý trval 10 rokov jej úplne zmenil život a dodnes to hodnotí ako jedno z najlepších rozhodnutí. “Zanechalo to vo mne veľmi veľa. Za to kým som teraz vďačím ľuďom na Katarínke, ktorí ma ovplyvnili a projektu ako takému, kde som sa mohla zapojiť do rôznych aktivít a veľmi veľa naučiť. Ďakujem aj svojej mamke, ktorá ma s láskou vychovala a celej rodine, ktorá ma v tejto zmysluplnej činnosti podporovala.” Takto sa začala jej životná cesta. Vďaka Katarínke, kde sa venovala a dávala sa ľuďom v službe sa neskôr ako vedúca oblastného centra dostala do ZKSM, ktoré ju pozvalo do ďalšej spolupráce. Od tohto obdobia až doteraz pracuje aj v Komisii pre mládež Bratislavskej arcidiecézy.

Človek, ktorý ju ovplyvnil svojim priateľským prístupom je jej šéf, Janko Buc, predseda ZKSM. “Keď som mu začala dôverovať, odvážila som sa vystúpiť zo svojej šedej zóny a veci sa zrazu začali hýbať. Na tom, kde som teraz, má veľmi veľkú zásluhu práve on, ale aj mnoho ďalších ľudí, mojich priateľov.” Ďalším človekom, ktorý zásadným spôsobom ovplyvnil jej život je Ľubomír Švorca, s ktorým sa spoznala počas práce v Komisii pre mládež. Dnes je jej manželom a neodlučiteľnou  súčasťou jej života.

Elorien je mimoriadne tvorivá umelecká duša a má rada výzvy. Po vysokej škole sa rozhodla venovať niečomu kreatívnemu, a tak sa rozhodla prihlásiť do Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Bratislave (ÚĽUV). Najviac ju zaujímalo hrnčiarstvo a šúpolové bábiky. No neskôr svoje talenty rozvíjala v oveľa širšom zábere. Za 6 rokov absolvovala ďalšie kurzy drevorezby, košikárstva, tvorbu slamených ozdôb a kraslíc, drotárstvo, tkanie na krosnách, maľbu na sklo. Neskôr ju pozvali aj do spolupráce na ďalšej umeleckej tvorbe a momentálne v UĽUVe vyučuje tri kurzy šúpolové bábiky, kraslice a maľbu na sklo.  Okrem ručných prác veľmi rada fotí, natáča videá a vie hrať na štyroch hudobných nástrojoch. Na flaute sa naučila hrať ako štvrtáčka na základnej škole, na klavír chodila 8 rokov počas základnej školy a ako dospelá sa naučila hrať na husliach a na gitare. Keď som sa jej však opýtala čo bolo jej motívom tvoriť a učiť sa nové veci, jej odpoveď ma dojala: “zo začiatku keď som chodila do ÚĽUVu ma nebavilo vyrábať veci a predávať ich až tak, ako odovzdávať svoje skúsenosti druhým, aby sa potešili z toho čo si vyrobia. Pre mňa bolo vždy dôležité dávať ďalej to, čo som sa naučila. Často to boli skôr praktické rady, či vedomosti. Na Katarínke som napríklad veľmi rada sprevádzala turistov. Hoci to bolo niekedy aj desaťkrát za deň, ale robilo mi veľkú radosť vidieť vždy nových ľudí ako sú šťastní, že sa niečo nové dozvedeli a že odchádzajú spokojní.”

Elorien je človek s veľkým srdcom, ktorý v sebe skrýva obrovský poklad a tajomstvo. Najdôležitejšou hodnotou je pre ňu život. Život, ktorý dostala. Život, ktorý žije naplno a odovzdáva ho druhým v službe a nakoniec dar života, ktorý nosí pod srdcom ako matka svojho prvého dieťaťa. Keďže o 2 mesiace sa im s Ľubošom narodí ich prvorodený syn, momentálne sa viac venuje rodine. “Je to preorientovanie sa zo statusu ja a dobrovolnictvo, na status moja rodina.” Najkrajšími momentmi sú pre ňu tie, keď môžu byť s manželom spolu ako rodina. Vždy snívala,že sa jedného dňa stane matkou. Niektoré sny, ako rada spomína na základe svojich skúseností, však potrebujú čas. Toto obdobie čakania na narodenie jej synčeka je nádherné a zároveň plné nových zmien. Objavuje krásu rodiny a jej plnosti v trojici, keďže s mamkou boli vždy len dve a chýbal im ten tretí.

Čo je najväčším umením v láske podľa Elorien? Jej odpoveď citujem: “Keď sme s Ľubošom “ešte len” spolu  chodili a pomaly prichádzalo to rozhodnutie, že budeme spolu celý život, uvedomovali sme si, že láska nie je len ošial, ale je to rozhodnutie. Je umením vytrvať v tomto rozhodnutí. Tak ako hovorí jeden môj dobrý priateľ: držať ruky na pluhu a neobzerať sa späť, rozhodnúť sa a vytrvalo ísť jedným smerom. Keď som bola mladšia  chcela som ísť na medicínu, ale nedostala som sa tam. Dnes to vnímam ako Božie riadenie. Vďaka Katarínke a dobrovoľníctvu som si našla prácu, mimo svoj odbor a robím to, čo som sa naučila vďaka dobrovoľníctvu. Ak by som bola doktorka, možno by som sa nedostala na Katarínku, do ZKSM, Komisie a možno by som nikdy nestretla ani svojho manžela. Môj život by mal určite iný smer.”

Elorien a jej život znázornila maľbou Ivana Kováčová. 

"Drahá Evka, predtým než som sa pustila do maľby, predstavila som si ťa v duchu tak ako ťa vidí Otec. Videla som ako stojíš oproti jasnému svetlu. Tým svetlom je pre teba Ježiš. Prichádza ku Tebe hneď ráno a túži ti ukázať všetku nádheru, ktorú pre Teba stvoril. Preto tie kvety. Sú pre Teba. Veľmi ťa miluje, tvoje obetavé srdce, radosť, ktorú rozdávaš. Si pre Neho veľmi vzácna. Môžeš k Nemu prichádzať v každom čase." (Ivka)

 

 
 
 
 
Som Ivana. Pochádzam zo západného Slovenska, z okresu Prievidza, kde som sa nedávno aj presťahovala. Dlhšie som žila v zahraničí, no vrátila som sa domov. A neľutujem :) Začiatok nebol jednoduchý ale len tak vidím ako mi Otec vo všetkom pomáhal a pomáha. Našla som si prácu, v ktorej onedlho aj končím a zase sa teším, že príde niečo nové, lepšie. Maľovať som začala už v detstve, no prestala som. Počas ťažších časoch v zahraničí, som opäť začala maľovať. Pomáha mi to, lebo maľujem s Bohom a čas s nim je ten najlepší. Prebudil, čo vo mne driemalo. Vo voľnom čase ma nájdete s batohom v horách, premávať sa na bicykli, rada behám. Keď túžim mať pokoj zaleziem s knihou do kúta, alebo som v tichu s Ježišom.

 

 Napísala: Monika Takáčová

 

Videá od umelcov

Vstúp do jedinečnosti, ktorú v sebe nesieš a prejav lásku spôsobom, akým to vieš iba ty.

podeľ sa s ostatnými o svoju umeleckú tvorbu vo vzťahoch s priateľmi, v rodine, spoločenstve, práci, či s inými ľuďmi v tvojom okolí. zanechaj svoj umelecký podpis lásky a šír ho ďalej, aby pohol srdciami ďalších ľudí.

Tu môžeš pridať svoje svedectvo vo forme fotky, videa, či blogu.
Ďakujeme.

#UMENIEMILOVAT

Prosba o modlitbu
Prosím, vyplňte túto položku