Som Umelec

Fotky od umelcov

 

« Späť

UMENIE MILOVAŤ

UMENIE MILOVAŤ

Napadlo vám niekedy, že aj láska je ako umenie? Nikdy som nebol viac kreatívny ako vtedy, keď som sa zamiloval... (Ľubomír Švorca)

Čo robí človeka človekom? Vzdelanie, práca, majetok? Zdá sa mi, akoby si častokrát súčasný človek zakladal viac na tom, čo robí ako na tom kým je. Čo je vôbec tým, čo odlišuje človeka od ostatných živých bytostí? Asi sa zhodneme na tom, že umenie a kultúra. Náš pes sa nepostaví pred obraz a nebude ho obdivovať, rovnako ako mačka nebude počúvať Mozarta.

Napadlo vám niekedy, že aj láska je ako umenie? Nikdy som nebol viac kreatívny ako vtedy, keď som sa zamiloval. Pamätám sa ako som sa z lásky učil cudzí jazyk, ktorý som vôbec nepotreboval, či písal obrovské množstvo básní. Koľko umeleckých skvostov vzniklo z pier zamilovaných autorov. Koľko skladieb, slov, sôch, či obrazov vzniklo z motívu všetkých motívov. V láske presahujeme samých seba a naše limity posúvame na novú úroveň. Je to uprednostnenie druhého pred sebou samým, jeho plodná prítomnosť v mojom srdci. Keď moje srdce vydá zo seba celú svoju jedinečnosť, aby mohlo do seba prijať slobodnú odpoveď srdca druhého človeka. Práve v tých chvíľach, keď som chcel ponúknuť seba ako nezištný dar som si uvedomil svoju jedinečnosť. Čo vlastne chcem ponúknuť milovanému, čo mu môžem priniesť do života. Už starý logický princíp hovorí, že nik nemôže dať to, čo nemá. Prvým krokom je nájsť cestu k sebe samému. Naučiť sa v primeranej miere milovať seba. Na to je potrebné poznať vlastnú hodnotu. Aká je hodnota jedného človeka? Poisťovne túto hodnotu vyjadria aj nominálne. Môže však istá suma peňazí vyjadriť hodnotu človeka, ktorý posúva vpred svoju rodinu, okolie, či celú spoločnosť? Hodnota sa väčšinou vyjadruje vzhľadom na niečo. Euro vzhľadom na zlato, dolár na barel ropy. My svoju hodnotu môžeme odvádzať vzhľadom na Boha. Čoho si hodný? Trápiš sa, že nie si hodný lásky žiadneho človeka? Chcem ti povedať, že si bol hodný smrti Božieho Syna. Sám Boh umrel za tvoj konkrétny život, aby si zažil plnosť. On nechce pre teba priemer, on nechce, aby si robil niečo, čo ťa nenapĺňa a pretĺkal sa “nejako” životom. On nechce, aby sa všetko, čo buduješ na zemi skončilo koncom tvojej pozemskej púte. Neboj sa zamilovať do Boha, on ťa naučí milovať seba aj druhých.

Otvor svoje srdce, začni milovať a uvidíš okolo seba zázraky. Či nie je zázrakom matka, ktorá vychováva sama deti z malého príjmu, alebo človek, ktorý daruje najcennejší dar v podobe svojho času druhému človeku bez nároku na odmenu? Či nebude pre teba zázrakom každý východ slnka, ktorý daruje svetlo novému dňu? Čo môžeš dať svojou láskou ty, nemôže dať tomuto svetu nik iný. Cítiť v tvojom okolí prítomnosť tvojej lásky? Cíti spoločnosť ako ju miluješ? Ak naozaj nevieš, čo by si mohol dať druhý ľuďom začni ich milovať a spoznáš svoju jedinečnosť. Tvoj umelecký podpis. Lebo aj ty si umelcom v láske. Láska totiž nie je nejaký abstraktný, ťažko definovateľný pojem. Ona je veľmi konkrétna, jej formou je čin tvojho srdca. Objav dary, ktoré si dostal, aby si sa stal darom pre iných, lebo láska z teba robí človeka. Pre to sme na tomto svete, aby sme sa naučil milovať a každý tvoj blížny je jednou príležitosťou k tomu…

Cez advent vychádza každú stredu a sobotu autorova poviedka Umenie milovať. Prvý diel si môžete prečítať tu: http://www.cestaplus.sk/cestaplus/clanok/adventna-poviedka-umenie-milovat-1

Ľubomír Švorca

Predchádzajúci

 

Videá od umelcov

Vstúp do jedinečnosti, ktorú v sebe nesieš a prejav lásku spôsobom, akým to vieš iba ty.

podeľ sa s ostatnými o svoju umeleckú tvorbu vo vzťahoch s priateľmi, v rodine, spoločenstve, práci, či s inými ľuďmi v tvojom okolí. zanechaj svoj umelecký podpis lásky a šír ho ďalej, aby pohol srdciami ďalších ľudí.

Tu môžeš pridať svoje svedectvo vo forme fotky, videa, či blogu.
Ďakujeme.

#UMENIEMILOVAT

Prosba o modlitbu
Prosím, vyplňte túto položku